Bakım & Kilo Kontrolü

Bakım

Dostunuzun bakımı, sağlığı için son derece önemlidir. Yavru iken bu bakımlara alışmış ise, yetişkinlik döneminde bu bakımlar son derece kolay gerçekleşir. Direnç gösterdiği durumlarda daha sabırlı ve yumuşak olmanız gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bakımlar şöyledir:

Tarama: Tarama, dostunuzun kendisini temizlerken çok fazla ölü tüy yutmasını engellediği gibi daha güzel bir görünümde olmasını sağlar. Tüyler, sağlıklı beslenmenin aynasıdır.

Göz Temizliği: Gözün iç köşesinde kirler birikebilir. Bu kirler, özel losyonlar ile ıslatılmış bir bez ile nazikçe silinmelidir. Kedinin gözleri ve burnu akmamalıdır.

Kulak Temizliği: Kulak kepçelerinde yabancı cisim bulunmamalıdır. Bu kirler, özel losyonlar ile ıslatılmış bir bez ile nazikçe silinmelidir. Kulak temizleme çubukları kullanılmamalıdır.

Diş Temizliği: Tartar oluşumunu önlemek için diş fırçalama önemlidir. Kediler için özel bir fırça veya katlanmış bez yardımı ile dişlerin temizliği özel macun ile gerçekleştirilebilir.

Bakım & Kilo Kontrolü

KİLO KONTROLÜ

Dostunuzun ömrünü mümkün olduğunca uzatmak ve onu sağlıklı kılmak için kilosunu kontrol altına almak son derece önemlidir. Fazla kilonun kalp, karaciğer gibi organlar, kemik ve eklemler üzerinde baskı oluşturduğunu ve diğer birçok sağlık sorununa yol açtığını unutmayın. Günlük beslenme miktarını, dostunuzun aktivitesine uygun olarak uygulamanız kilo alma riskini azaltacaktır. Kilo kontrol yöntemleri şu şekildedir:

Rutin Kilo Kontrolü: Veteriner hekiminizi her ziyaret ettiğinizde dostunuzun kilosunun kontrol edilmesini isteyin.

Sarkık Karın: Dostunuzun ideal kilosunun üzerinde olduğunun en basit göstergesidir.

Kaburga Kontrolü: Ellerinizi dostunuzun göğüs kafesine yerleştirin, eğer kaburgalarını hissedemiyorsanız, dostunuzun kilo problemi olduğu açıkça görülmektedir.

Bakım & Kilo Kontrolü