Yetişkin Kedi

Genel Özellikler

Ortalama değerler esas alındığında yetişkin erkek kediler 3 kg ile 7 kg arasında olurken, dişi kediler 2 kg ile 5 kg arasındadır. Enleri ortalama 30 santim, uzunlukları ise 80 santim civarındadır. Ortalama kedi ömrü 15 yıldır. Ancak kediler iyi bir beslenme ile 20 yıldan fazla yaşayabilirler.

Kedinin duyuları çok keskindir. Yabancı bir cisme pençesiyle bir defa dokunmakla onun mahiyeti hakkında fikir sahibi olur. Yiyeceği bir şey hakkında sadece koklamakla karar verebilir; kokusunu beğenmediği bir yiyeceği tatmadan bırakır.

Kediler tecrübeyle edindikleri bilgileri birbirine bağlamakta ustadırlar. Kediler taklit ve gözlem yoluyla birçok şeyler öğrenir. Bu şekilde kapı mandalını çevirmeyi, eve girmek istedikleri zaman zili çalmayı bile öğrenebilirler.

Dostunuz olduklarında yaşamınız boyunca, aranızda hiç zedelenmeyecek bir bağ oluşacağına emin olabilirsiniz. Karşılıksız sevgi duyarlar, tek beklentileri ise sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam sürebilmesi için doğru, düzenli bakım ve ilgi.

Yetişkin Kedi

HAMİLELİK

Kedilerde hamilelik dönemi ortalama 63 gün sürse de, bu süre 57-67 gün arasında değişiklik gösterebilir. Hamileliğin ilk belirtileri üç veya dördüncü haftada kendini göstermeye başlar. Kedinin meme uçları koyu pembe bir renge bürünerek belirginleşir ve iştahında dikkat çekici bir artış gözlenir. Ortalama yavru sayısı dörttür. Hamilelik esnasında dikkat edilmesi gereken başlıca konular şunlardır:

Beslenme: Hamilelik sırasında en önemli konu beslenmedir. Bu dönemde dostunuzun ihtiyaçları çok fazla artacağından dolayı ona verilecek mamanın özenle seçilmesi gerekir.

Mizaç Değişikliği: Dostunuzun hamilelik sırasında mizacı değişebilir, buna hazırlıklı olun, gerekli görürseniz veteriner hekiminize danışın.

Yer Seçimi: Dostunuzun doğum yapacağı yeri önceden belirleyin ve oraya alışmasını sağlayın.

İlgi /Alaka: Dostunuza bu süreçte daha fazla ilgi ve alaka gösterin.

Hamilelik döneminde, dostunuzu Benefit Kitten Multi-Cat ile beslemeniz gerektiğini unutmayın.

Yetişkin Kedi
Yetişkin Kedi

DOĞUM VE DOĞUM SONRASI

Dostunuz, hiçbir yardıma ihtiyaç duymaksızın sorunsuz bir şekilde doğum yapacaktır. Ancak aşağıdaki belirtileri gözlemlediğiniz takdirde hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminizle temas kurun.

• Anne kedi saatlerce, örneğin 2 saatten uzun bir süre boyunca şiddetli bir şekilde ıkınmasına karşın yavru görünmüyorsa

• Yavru doğum kanalında göründükten 10 dakika sonra hâlâ doğmadıysa

• İçi sıvıyla dolu zar, doğum kanalından çıkıp şiştiyse ve 10 dakika sonra hâlâ yavru çıkmadıysa

• Anne kedide ani hâlsizlik ve bilinç kaybı ortaya çıkarsa

• Anne kedi yavrularla ilgilenmesi gerekirken yatıyorsa ve düzensiz soluk alıp veriyorsa

• Vajinadan şiddetle kanama başlarsa

• Yavrulardan biri veya birkaçı kendiliklerinden anneyi emmeye başlamazlarsa.

Doğumdan sonraki günler boyunca dostunuzu ve yavrularını yakından gözlemleyin fakat bunu belli aralıklarla ve dostunuzu rahatsız etmeden yapmaya özen gösterin.

Bulundukları yere yabancı insanların ve başka evcil hayvanların girmelerine izin vermeyin. Yavrulara dokunmayın, onları dostunuzun yanından almayın ve kutunun yerini değiştirmeyin.

Dostunuzun kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde, mamasını ve temiz suyunu hazır tutun. Kum kabını aynı odaya koyacaksanız, yavruların bulunduğu kutunun mümkün olduğunca uzağına koyun.

Dostunuzun iştahı ve hareketliliği yerinde olmalı, yavrular annelerini emmelidirler. Yavruların yeterince beslenip beslenmediklerini süt emip emmediklerine bakarak anlayabilirsiniz.

Emzirme döneminde, dostunuzu Benefit Kitten Multi-Cat ile beslemeniz gerektiğini unutmayın.

BESLENME

Besin maddeleri, dostunuzun beslenmesinde son derece önemlidir. Besin maddelerinin ideal orandan daha az ya da çok olması dostunuza zarar verecektir.

Dostunuz için tam ve dengeli beslenme, sağlıklı olmasının temel taşlarından birisidir. Bu nedenle mamasını seçerken; DHA içerdiğinden, Taurin olarak bilinen esansiyel aminoasit içerdiğinden, ideal oranlarda mineral içerdiğinden, ihtiyaçlarına yönelik özellikler içerdiğinden, kaliteli hammadde içerdiğinden ve tazeliğinden emin olun.

Benefit, paketlerinin arkasında ve sayfamızın ürünler kısmında yer alan tablolarda besin değerlerini inceleyebilirsiniz;

İçindekiler bölümünde yer alan maddelerin, bulunma miktarına göre çoktan aza doğru sıralandığını bilmelisiniz.

Benefit, paketlerinin arkasında ve sayfamızın ürünler kısmında yer alan tablolarda içindekiler kısmını inceleyebilirsiniz.

Besin maddelerinin dengeli oranlarda olması gerektiğini unutmayınız. Size kılavuz olacak en önemli veri, değerlerin geniş aralıklarda değil, kati olmasıdır.

Dostunuzu, kalitesine güvendiğiniz ürün ile devamlılık sağlayacak şekilde beslemeniz sağlıklı beslenme için son derece önemlidir.

Kullanacağınız mamaya karar verirken, özel ihtiyaçlarını; yaşını, deri hassasiyetini, tüy yumaklarını, kısırlaştırıp-kısırlaştırmadığını, kilosunu, göz önünde bulundurun. Mama seçiminizi, bu bilgiler ışığında yapmanız tavsiye edilmektedir. Benefit ürünlerini incelediğinizde tüm bunları ve özel ihtiyaçları karşıladığını göreceksiniz.

Dostunuzun, Benefit lezzetine karşı koyamadığına bizzat şahit olacaksınız. Bu güven sayesinde ambalajların ön yüzünde %100 yeme garantisi ibaresini görebilirsiniz.

Beslenme Koşulları :

Mama seçiminizi yaptıktan sonraki en önemli aşama, uygun beslenme koşullarını sağlamaktır.

Dostunuzun mama kabı, sessiz bir ortamda olmalıdır.

Mamanın yanında her daim dostunuzun kolaylıkla ulaşabileceği taze su bulundurulmalıdır.

Mama ve su kabının bulunduğu yer, kedi kumu gibi ihtiyaç giderme yerlerinden mümkün olduğunca uzakta olmalıdır.

Paket üzerinde yazan, önerilen tüketim miktarlarını dikkate alınız. Önerilen tüketim miktarları optimal miktarlardır.

Kedinizin fiziksel aktivitesine, fizyolojik durumuna ve iklim koşullarına göre bu tüketim miktarları daha az veya daha fazla olabilir.

Ambalajını oda sıcaklığında, ağzı kapalı olarak saklayınız. Nem, rutubet ve direkt güneş ışığına maruz bırakmayınız.

Geçiş : 

Mevcut mamanızdan Benefit'e geçişte veya yavru mamadan yetişkin mamaya geçişte yedi günlük geçiş sistemini uygulamanız gerekmektedir.

Yetişkin Kedi